Derneğimiz, 3 yıl içinde 1515 camiyi temizledi.

Konya Camileri Temizleme Derneğimiz, 3 yıl içinde 1515 camiyi temizledi.

Konya Camileri Temizleme Derneği Başkanı Rıza Mendi, derneklerinin, Konya merkez, ilçe ve köylerde camileri temizleme amacıyla kurulduğunu söyledi.

Kuruldukları 2007 yılı Nisan ayından bugüne kadar 1515 camiyi temizlediklerini dile getiren Mendi, ”Temizlediğimiz son cami Halkapınar ilçesi Merkez Ağa Camisi oldu. 2010 yılı sonunda 1800 rakamına ulaşmak hedefindeyiz” dedi.
Cami, türbe ve mescit gibi ibadete ve turizme açık tüm mekanları temizlemeyi hedeflediklerini, bunlar arasında tarihi Alaaddin Camii’nin de bulunduğunu anlatan Mendi, şunları kaydetti:

”6 kişiden oluşan ekibimizde mobilyacı, elektrikçi, su tesisatçısı ve bahçıvan gibi mesleklerinde tecrübeli elamanlarımızla pratik çözümlü küçük arızaların giderilmesinin yanı sıra, kapı, pencere, halı, minber, mihrap, minare, tuvalet, aklınıza gelebilecek, gözünüzün gördüğü, avizeler de dahil her yeri temizliyoruz. Haftada 3 gün ilçelerde, 3 gün de Konya merkez ve çevresindeki ibadet yerlerinde temizlik yapıyoruz. Yaptığımız bu hizmet, insanımızın tertemiz bir mekanda gönül huzuruyla ibadet edebilmesini sağlama dışında turizm açısından da çok önemli…. Ayrıca temizlik yaptığımız camilere, 10 bin adet bastırdığımız, yaklaşık 100 sayfadan oluşan ‘Cami Adabı’ isimli kitaptan bırakıyoruz.”

Mendi, kendilerine destek veren Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday ve personeli, Konya Valilik Dernekler Masası ile derneğe bağışta bulunan vatandaşlara teşekkür etti.

KONHABER

Paylaşabilirsiniz...