Derneğimiz Anadolu basınında yer aldı.

Camileri Temizleme Derneği’nden hayırlı hizmet

Konya Camileri Temizleme Derneği’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Dernek Genel koordinatörü İbrahim Büyükdere, bir yılda 5 yüz, toplamda ise 3 bin 5 yüz caminin genel temizliğini yaptıklarını belirtti.

Konya Camileri Temizleme Derneğinin, 2007 yılında Rıza Mendi Başkanlığında bir grup esnaf tarafından kurulduğunu ifade eden Büyükdere, “Hizmete gönül vermiş bir ekibimizle Konya merkez, ilçe, kasaba ve köyleri dahil olmak üzere 3 bin 5 yüz camiye ulaştık. Derneğimizin hedefi yılda 5 yüz camiyi temizlemektir. Şu an rahatlıkla 5 yüz caminin temizliğini yapmaktayız. Cenabı Hak bize bu şevk ve azmi verdiği sürece ve vatandaşlarımızın da desteğiyle inşallah bu hizmetimizi devam ettirmeye çalışacağız” dedi.

Derneğin yapısı ve çalışmaları hakkında bilgi veren Büyükdere, sözlerini şöyle sürdürdü: “Derneğimiz personeli 6 kişiden oluşmaktadır. Bu 6 personel, hizmete gönül vermiş bir ekiptir. Başlarında ekip şefiyle beraber bir aracımız bulunmaktadır. Aracımızın içinde temizlik malzemelerinin hepsi mevcuttur. Bu aracımızla randevu sistemiyle her gün bir caminin temizliği yapılmaktadır. Camilerimizin her yeri eksiksiz olarak temizlenmektedir. Örneğin minber, mihrap, duvarlar, camlar, avizeler, mikrofonlar, klimalarda dahil olmak üzere her yerin genel temizliği yapılmaktadır. Camilerin içindeki temizlik, en son halıların kaliteli şampuanlarla yıkanmasıyla nihayet buluyor. Sonra caminin dışında bulunan şadırvan, tuvalet, minare, bahçe bölümünün genel temizliği yapılır. En son cami imamlarının genel görüşleri yazılı olarak alınır. Bu öneri ve teklif dikkate alınarak çalışmalar geliştirilir. Ve her yıl bu öneri ve görüşler kitap halinde basılır.”

Necip Fazıl Mahallesinde bulunan Necip Fazıl Camii’ndeki temizliğin yerinde takip ettik. Burada derneğin çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Necip Fazıl Camii Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Sami Bademci, “Senede bir defa veya ihtiyaca binaen ikinci defa Cami Temizleme Derneğine, Camimizi temizlemesi için istekte bulunuyoruz. Geliyorlar camimizin genel temizliğini iç ve dış temizliğini yapıyorlar. Biz de bu derneğin yapmış olduğu hizmetlerden dolayı memnunuz. İnşallah bu hizmetler devam eder. Allah kendilerinden razı olsun” ifadelerini kullandı.

 (İlyas Yavuz/Hamza İrasul – İLKHA)

[flv]http://www.ilkehaberajansi.com.tr/images/videogallery/1a03a480ffb965db7675b2d7ae7d341a.flv[/flv]

 

Paylaşabilirsiniz...