Erkek Öğrenciler “Hafızlık İcazet Merasimi” Yapıldı

Konya İl Müftülüğü organizasyonunda Meram, Karatay ve Selçuklu İlçe Müftülüklerine bağlı Kur’an kurslarında hafızlığını tamamlayan 419 erkek öğrenci için tertip edilen “Hafızlık İcazet Merasimi” Mevlana Kültür Merkezi Sema Salonunda” yapıldı.

Programa, Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Saliha Bilgiç, İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Diyanet Selçuk Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Hüseyin Akıncı, Konya Diyanet Eğitim Merkezi Müdürü Kerim Şükrü Ünlü, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman, Temel İslami İlimler Fakültesi Dekanı Seyit Bahcıvan, bazı protokol üyeleri, İl Müftü Yardımcıları, İlçe Müftüleri, Vaizler, Kur’an Kursu Öğreticileri, öğrenciler ve aileleri ile davetliler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu yaptı.  Kur’an kurslarının inşasından eğitimine varana kadar maddi ve manevi destek veren hayır sahiplerinin yanı sıra, hafızların yetişmesinde emeği geçen Kur’an kursu öğreticilerine de teşekkür eden Poçanoğlu “ Hafızlarımızın annelerine, babalarına ve velilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Onlarda büyük gayretlerle ve fedakârlıklarla çocuklarını Allah yolunda, Allah için Kur’an-ı Kerim-i hıfz etmek üzere Kur’an kurslarımıza gönderdiler. Bu sebeple hafızlarımızın ailelerine teşekkür ederken bütün bu yükü çekerek Allah yolunda sabrederek emeklerinin karşılığını alan hafızlarımıza huzurlarınız da teşekkür ediyorum” dedi.

Poçanoğlu’nun konuşmalarının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş ise Kur’an-ın ve hafızlığın önemine değindi. Konuşmalarında Keleş “Kur’an-ı Kerim-i kıyamete kadar yolumuzu aydınlatmak üzere inzal buyuran Cenab-ı hakka sonsuz hamd-ü senalar olsun. Kitabı Kerim-i hayatında bütün ayrıntılarıyla tatbik ederek yaşayan bir hayata dönüştüren ve Kur’an-ı Kerim-in nasıl hayata geçirileceğini bize adım adım öğreten Resulü Ekrem S.A.S’e sonsuz salât ü selam olsun. Resulullah (s.a.s)  buyuruyor ki  “Her hangi bir topluluk bir yerde toplanır Allah’ın kitabını okurlar, aralarında müzakere ederlerse oraya Allah’ın melekleri iner. Allah’ın rahmeti orayı kuşatır.” Gözlerimizi yaşartan ve bizi heyecanlandıran bu muazzam tabloda eminim ki Resulullah (s.a.s)’in buyurduğu şekilde melaike-i kiram şimdi buraya nazil oldu. Bu ilahi rahmete iştirak eden ve burada bulunan değerli kardeşlerim!  Burada ki şu muazzam tabloyu görünce Cenab-ı Allah’a ne kadar şükretsek azdır. Huzurlarınızda hafız kardeşlerimize göstermiş oldukları fedakârlıktan dolayı teşekkür ediyorum. Anneler, babalar, kardeşler, halalar, teyzeler, amcalar, dayılar bakın! İçerisinde Kur’an okunan ev ve içerisinde Kur’an okunmayan ev! İçerisinde Kur’an okunan evi melekler ziyaret eder, Kur’an okunan eve Allah’ın rahmeti iner. Ama içerisinde Kur’an okunmayan ev bir harabe gibidir. Evlerimizi harabeye çevirmeyelim. Evlerimizi mamur etmemiz için, imar etmemiz için hanelerimizin içerisinde Kur’an okuyalım. Evlerimizi Allah’ın adının anıldığı, iyi insanların ziyaret ettiği haneler haline getirelim.  Değerli kardeşlerim! Konya’mızı tebrik ediyorum. İl Müftümüz Ahmet hocamızı canı gönülden tebrik ediyorum. Selçuklu, Karatay ve Meram müftülerimizi, müftülük çalışanlarımızı, Kur’an kursu hocalarımızı, imam hatiplerimizi ve bu hafızlarımızın yetişmesine emek veren değerli hocalarımızı can-ı gönülden tebrik ediyorum. Özellikle,  Kur’an kurslarımıza maddi katkı sağlayan, adlarının bile zikredilmesini istemeyen hayır sahibi kardeşlerimize de teşekkür ediyorum” dedi.

Keleş’in konuşmalarının ardından hafız öğrenciler Mehter Takımı eşliğinde hafızlar geçidi (seremoni) yaptı. Tekbirlerle ve dualarla yapılan geçidin ardından protokol tarafından hafızlara çeşitli hediyeler takdim edildi.

Program Dr. Ahmet Baltacı hocanın yaptığı dua ile sona erdi.

Paylaşabilirsiniz...