KONYA İL MÜFTÜSÜ ŞÜKRÜ ÖZBUĞDAY

 

Konya İl Müftüsü Şükrü ÖZBUĞDAY

Konya İl Müftüsü Şükrü ÖZBUĞDAY

1953 yılında Konya’da doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra Konya Kapu Camii İmam Hatibi Cemil Efendi’den hıfzını ikmal etti ve kıraat dersleri aldı. 1974 yılında Konya İmam-Hatip okulundan mezun oldu. Konya’da İmam-Hatiplik görevine devam ederken 1978 yılında Konya Yüksek İslam Enstitüsünden mezun oldu. 1979 yılında Konya Cihanbeyli Müftülüğüne atandı.

1981-1983 yılları arasında İstanbul Haseki Eğitim Merkezinde açılan III.Dönem Müftü ve vaizler ihtisas kursunu bitirdi, aynı Eğitim Merkezinde 1983-1985 yılları arasında Halil GÖNENÇ ve Mehmet SAVAŞ hocaların asistanı olarak çalıştı.

1985-1989 yıllarında Avustralya Sidney Başkonsolosluğu Din Hizmetleri ateşeliği görevinde bulundu. Yurt dışı dönüşü Haseki Eğitim Merkezinde Öğretmen olarak görev yaptı. Daha sonra Konya Meram Müftülüğüne atandı.

1990 yılında Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliğine seçildi. 1992 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliğine atandı.

15.05.2000 tarihinde Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliğine ikinci defa seçilerek yeniden atandı. 20.05.2008 tarihinde de Konya İl Müftülüğüne atandı.

Diyanet Aylık, Diyanet İlmi ve Diyanet Avrupa dergilerinin muhtelif sayılarında çeşitli konularda makaleleri yayınlandı. “Cana Kıyma Kan Davası ve İntihar” isimli   bir  eseri   de mevcuttur.

Ayrıca bir komisyon tarafından hazırlanan, “Diyanet Hac Rehberi ve Diyanet Hac duaları” adlı eserlerin hazırlanmasında da yer aldı.

Ulusal ve Yerel televizyonlarda yayınlanan çok sayıda dini sohbet programına katıldı.

Arapça, İngilizce ve Fransızca bilen ÖZBUĞDAY, evli ve üç çocuk babasıdır.

 

 

Paylaşabilirsiniz...