Cami temizleme timi iş başında

Konya’da kurulan bir dernek, oluşturduğu 6 kişilik bir ekiple, 4 yılda 2500 camiyi temizledi.

Türkiye’de en fazla caminin bulunduğu illerden biri olan Konya’da kurulan bir dernek, oluşturduğu 6 kişilik bir ekiple, kent merkezi ile ilçe ve köylerinde tüm cami ve mescitlerin temizliğini yapıyor.

Konya Camileri Temizleme Derneği Başkanı Rıza Mendi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 5 yıl önce Konya’ya gelen dünyaca ünlü bir hafızın, kent merkezindeki bir camide Kur’an okuma programına katıldığını söyledi.

Kendisinin de katıldığı bu programda caminin avizelerinin ve halılarının kirliliğinden adeta utandığını ifade eden Mendi, o günden sonra cami ve mescitlerin temizliği için harekete geçmeye ve birşeyler yapmaya karar verdiğini bildirdi

Mendi, bu kararının ardından 2007 yılında derneği kurduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

”Dernek bünyesinde faaliyet gösteren cami temizleme timimiz var. 6 kişiden oluşan bu ekip, hergün kendilerine tahsis ettiğimiz araçla belirlenen camilere sırayla gidip temizlik yapıyor. Temizlik için kent merkezindeki, cemaati çok olan ve çok kullanılan camilere öncelik veriyoruz. Konya’da yaklaşık 4 bin civarında cami ve mescit var. Belirli bir sıraya koyarak bu cami ve mescitlerin temizliğini yapıyoruz. Gittiğimiz camilerin mihraplarını, halılarını, camlarını yıkayıp avizelerin tozlarını alıyoruz. Bahçesini düzenlediğimiz bu camilerin tuvalet, minare ve şadırvanlarını da yıkayıp dezenfekte ediyoruz. Yani bir caminin A’dan Z’ye tüm bakımını, temizliğini yapıp pırıl pırıl hale getiriyoruz.”

Cami temizleme timinde yer alan 6 kişilik ekibin işinde profesyonelleştiğini anlatan Mendi, caminin büyüklüğüne göre günde 1 veya 2 ibadet yerinin temizliğini gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Mendi, bu ekibin tüm masraflarının hayırsever vatandaşların bağışlarından karşılandığını vurgulayarak, ”Derneğin kurulduğu günden buyana 4 yıl içinde yaklaşık 2 bin 500 cami ve mescidin temizliğini gerçekleştirdik. Hedefimiz ilçe, belde ve köylerde temizlenmedik cami bırakmamak” diye konuştu.

Anadolu Ajansı

 

Paylaşabilirsiniz...