İmaret Camii mis gibi oldu

Afyonkarahisar İmaret Camii mis gibi oldu. Yılda 500 adet cami temizleyen Konya, Camileri Temizleme Derneği, örnek şehir olarak ilk defa Afyonkarahisar’a gelerek İmaret Camii’ni temizledi.

Konya Camileri Temizleme Derneği’nin, bu seferki durağı İmaret Cami oldu. 2007 yılında Rıza Mendi öncülüğünde hayırsever işadamları tarafından kurulan dernek, Konya’dan sonra çevre illere de temizlik hizmeti götürüyor. Dernek, camilerin iç temizliği, bahçe bakımı, minare, şadırvan ve tuvalet temizliğini profesyonel bir şekilde yerine getiriyor. Derneğin hizmetleri, Müftülük, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, cami dernek ve cemaatleri ile koordinasyon halinde yürütülüyor. Temizlik ihtiyacı olan camiler için talepler Müftülük aracılığı ile yapılabildiği gibi, doğrudan dernek ile de irtibata geçilerek de yapılabiliyor.

“TALEP GELİRSE GİDERİZ”

Konya Camileri Temizleme Derneği Başkanı Rıza Mendi, derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Örnek olması için Afyonkarahisar’da İmaret Camii’nin temizliğini yaptıklarını belirten Mendi, başka şehirlerden de talep gelirse gidebileceklerini belirtti. Rıza Mendi; “2007 yılında Konya’da bu derneği kurduk. Bugüne kadar yaklaşık 500 cami temizledik. Bir günde bir caminin temizliğini bitiriyoruz. Afyonkarahisar’da İmaret Camii, tarihi bir cami olduğu için ilk olarak burayı temizlemek istedik. Konya dışında Akşehir ve Karaman’da bazı camileri de temizledik” dedi.

“TEMİZLİK, ÜCRETSİZ YAPILIYOR”

Camilerde sadece temizlik çalışması yürüttüklerini belirten Konya Camileri Temizleme Derneği Ekip Şefi Şakir Ercan da 6 kişilik bir ekiple ücretsiz hizmet verdiklerini ifade etti. Ercan, “Konya dışında ilk defa Afyonkarahisar’a geldik. Bu uygulamamız örnek olsun istedik. Böyle bir dernek kurmak isteyenlere de dernek başkanımız yardımcı olacaktır. Cami de aklınıza gelebilecek her yeri temizliyoruz. Minare, şadırvan, tuvalet, halılar, avizeler, minber, kalorifer petekleri gibi, kısacası her yer temizleniyor” diye konuştu.

Gazete3.com

 

Paylaşabilirsiniz...