Kur’an Bülbülleri İcazetlerini Kapu Camii’nde Aldılar

Evrensel Hafızlar Derneğin Konya Şubesi’nce organize edilen ve Kapu Camii İmam-Hatibi Kura Hafız Ünver Güngör’den özel olarak eğitim alan 10 Aşere ve 4 Takrip bitiren kursiyerlerin icazet merasimi yapıldı.

Öğle Namazı öncesi Kapu Camii’nde gerçekleştirilen icazet merasimine Konya Valisi Aydın Nezih Doğan’ın yanı sıra, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, Ak Pati İl Başkanı Ahmet Sorgun, İlahiyatçı Dr. Abdurrahman Büyükörükçü, İlçe müftüleri, Konya dışından gelen hafızlar, Diyanet-Sen Konya Şubesi, dernek temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.

Kapu Camii’nin Kapıları Dünyaya Açık

Açılış konuşmasını yapan Evrensel Hafızlar Derneği (EHAD) Konya Şube Başkanı Kadir Süzen, Kapu Camii kapılarının dünyanın dört bir yanına açılmasına vesile olduklarını söyledi. Aşere ve Takrip merasimine şahitlik etmekten dolayı mutluluk duyduklarını belirten Süzen, “Bugün şahitlik edeceğimiz icazet merasimini hafızlığın en üst zirvelerinden biri diyeceğimiz, adeta iğle ile kuyu kazma gibi fedakârlık gösteren kardeşlerimize şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

2 yıldır gece gündüz emeğini koyan Kapu Camii İmam- Hatibi Ünver Güngör Hoca’nın tebrik edilmesi gerektiğini ifade eden Kadir Süzen, “Derslere katılan 14 hafızımızı da ayrı ayrı tebrik ediyorum. İnşallah Türkiye çapında nice güzelliklere daha şahitlik yapacağız. Ama organizasyonlar kolay olmuyor. Bizden desteğini esirgemeyen Ünver Güngör Hocama, ilçe müftülüklerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kur’an Öğretilmeli

Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Ali Çiftçi ise Kur’an-ı Kerim’in önemine dikkat çekerek, başkalarına öğretilmesi gerektiğini belirtti. Daha sonra Kapu Camii İmam-Hatibi Ünver Güngör, icazetnameyi okudu.

Maneviyatın Başkenti Konya

İcazet merasiminde kutlu bir meclis olduğunu söyleyen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, “Kur’an-ı Kerim için kim bir yerde toplanır ise oraya Allah’ın rahmeti iner ve rahmeti ilahi orayı kuşatır. Bizler de şu anda meleklerin arasında rahmeti ilahinin kuşattığı bir atmosferde bulunuyoruz” dedi.

10 Aşere ve 4 Takrip bitiren kursiyerlerin üniversiteyi bitirecek düzeyde bir tahsil gerçekleştirdiğini ifade eden Dr. Ekrem Keleş, “Aşere okuyan ve Takribi tamamlayan kardeşlerimizin ulaştıkları tahsil üniversiteyi bitirecek düzeyde bir tahsildir. O derece anlamlıdır. Bu ilimleri yaşatan ve günümüze ulaştıran hocalarımıza çok şey borçluyuz. Bu bir gönül işidir. Özveri ile yapılacak bir iştir. Konya, Anadolu’nun manevi başkentidir. Anadolu’nun manevi başkentinde bu ilmin canlanmasına katkıda bulunan hocalarımıza ne kadar çok teşekkür etsek azdır” dedi.

Kur’an Edep Sofrasıdır

Memleketimiz de son zamanlar Kur’an-ı Kerim’e büyük bir heves olduğunu ifade eden Keleş, “Bu heves büyük bir artış ile devam etmektedir. Peygamber Efendimiz, ‘Kim, Kur’an-ı Kerim öğrenir, rivayet ederse Allah onu yüceltir’ diyor. Bu gün yaşanan sıkıntıların temelinde Kur’an-ı Kerim’e yüz çevirme vardır. Sırt dönme vardır. Ne zaman Kur’an-ı Kerim’e yöneltirsek, O’na sımsıkı sarılır isek, Cenab-ı Hak mutlaka bizi yükseltecektir. Kur’an-ı Kerim bir edep sofrasıdır. Bu yüzden onu anlamaya ve öğretmeye çalışmalıyız” ifadelerini kullandı.

İlahiyatçı Dr. Abdrurrahman Büyükkörükçü ise “Cenabı Hak hepinizden razı olsun. Allah, Kur’an nurunu üzerimize daim kılsın. Bugün burada büyük bir lütuf yaşıyoruz. Rabbimiz bu aziz milleti İslam’la daim kılsın” dedi.

Konuşmaların ardından İlahiyatçı Dr. Abdurrahman Büyükkörükçü önderliğinde hep bir ağızdan dualar yapıldı. Daha sonra Kapu Camii İmam-Hatibi Ünver Güngör’den özel olarak eğitim alan 10 Aşere ve 4 Takrip bitiren Recep Koyuncu, İsmail Özarpa, Mutiullah Sıttıki, Gavsettin Tahiri, Süleyman Ata, Hasan Çiftçi, Mustafa Sivrikaya, Yahya Kahve, Ali Küçüksucu, Bilal Bağdatlı, Mehmet Nuri Çakır, Muhammed Ümitli, Hüseyin Karabacak ve Mehmet Keleş’e belgeleri takdim edildi.


Paylaşabilirsiniz...