Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi Vefatının 2. Yılında Anıldı

tahir_h_b_2Konya’nın manevi mimarlarından, Kapı Camii Vaizi Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi vefatının ikinci yıl dönümünde Kapı Camii ve Şerefattin Camii’nde düzenlenen program ile anıldı.

Kapı Camii’nde düzenlenen programda konuşan Tahir Büyükkörükçü Hoca’nın oğlu, Dr. Abdurrahman Büyükkörükçü, Tahir Hoca’nın ömrünü İslam ümmetine adadığını söyledi. Abdurrahman Büyükkörükçü, “Rahmetli babacığım İslam için her zaman her şeyi yaptı. Kendini ümmete adadı. Odasında yalnızken nefsi ile başbaşa kaldığı zaman ümmetin derdi için çok defa ağladığını gördüm. Ümmet için kalbinin parçalandığını söylerdi. O İslam ümmeti için hep koştururdu. Onun elbiseleri hep terle eskidiği için yıpranırdı, çünkü boş durmazdı. Yaşlandığı zaman bile kürsüyü bırakmadı” dedi.

‘HER ZAMAN ALLAH’I HATIRLATIRDI’

Tahir Hoca’nın her seferinde insanlara Allah’ı hatırlatmaya çalıştığını söyleyen Büyükkörükçü, “Peygamberimizin, ‘en hayırlınız görüldüğü zaman Allah’ı hatırlatanınızdır ve konuştuğu zaman ilminden faydalandırandır’ diye buyuruyor. Allah dostlarının, büyüklerin hepsi böyle idi. Babacığımda böyleydi. O konuştuğunda onun konuşmasından çokça istifade ettik. Peygamberimizin dediği gibi ahiretlik hayırları bize anlattı. Onun gibi büyükleri sevmenin yolu, onun yaşadığı hayatı yaşamaktır” diye konuştu. Abdurrahman Büyükkörükçü, Tahir Hoca’nın şeri konularda hiçbir zaman taviz vermediğini, dedikoduyu sevmediğini ve yanında dedikodu yapmaya çalışanlara da izin vermediğini ifade etti. Tahir Hoca’nın, ihtilaller döneminde vaaz vermekten vazgeçmediğini de aktaran oğlu Abdurrahman Büyükkörükçü, ihtilalcilerin, Tahir Hoca hakkında olumsuz konuşmalarına rağmen her zaman işini yaptığını söyledi. Tahir Hoca’nın 50 yıl vaaz verdiğini söyleyen Büyükkörükçü, “İslam düşmanları her zaman babacığıma muhalefet ettiler. 28 Şubat döneminde kendisini kürsüden indirmeleri onlara seyyiet olarak yeter” dedi.

VAAZLARI AKADEMİSYENLERE KONU OLDU

Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday da, Tahir Büyükkörükçü Hoca’nın, vaazlarını dinlemek için binlerce insanın Kapı Camii’ne akın ettiğini söyledi. Müftü Özbuğday, Tahir Büyükkörükçü Hoca’nın vaazlarını insanların kasetlere kayıt ederek onları, her zaman dinlediklerini, bu vaazların yurt dışındaki Müslümanlar tarafından dahi sevgi ile dinlendiğini kaydetti. Özbuğday, Tahir Hoca’nın vaazlarının akademik olarak kullanılmaya başlandığını söyleyerek, şunları dile getirdi: “Geçtiğimiz yıl iz bırakan vaizler sempozyumunda rahmetli Tahir Hocamız’ın hizmetleri ve hayatı anlatıldı. Biz de onun hayatından çok vaizlerinin neden bu kadar etkili olduğu konusunun araştırılması gerektiğini söyledik ve bunun akademik alanda çalışmalar olarak ele alınmasının yararlı olacağını kaydettik. Daha sonrada İlahiyat öğrencilerinin akademik çalışmalarda tez konusu olarak kullanıldı.” Özbuğday’ın konuşmasının ardından, Tahir Büyükkörükçü Hoca için okunan mevlidi şeriflerin ve hatiplerin duası yapıldı.

Anma programına katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi’nin gençliğin yetişmesinde, Konya ve ülke insanın manevi terakkisinde büyük katkıları olduğunu vurguladı. Sağlığında insanlar üzerinde emekleri ve büyük hizmetleri olan Hocaefendi’nin hizmetlerinin ve nasihatlerinin vefatından sonra da devam ettiğine dikkat çeken Başkan Akyürek, Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi’ye Allah’tan rahmet diledi.

Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi’yi Anma Programı, Kur’an-ı Kerim tilaveti, ilahiler ve dualarla sona erdi.

Program sonrasında camiye gelen vatandaşlara Büyükşehir Belediyesi tarafından helva ikram edildi.

merhabahaber.com

.


Paylaşabilirsiniz...