Hacıveyiszade dualarla anıldı

Hacıveyiszade Camii’nde Cuma namazı öncesi mevlit programı düzenlendi.

Konya İl Müftülüğü tarafından organize edilen programda, ilahiler söylendi, ruhu için hatim okundu. Programa vatandaşların ilgisi ise yoğundu.

Hacıveyiszade’nin Konya’nın önemli manevi mimarlarından olduğunu ifade eden Konya il Müftüsü Şükrü Özbuğday, ömrünü Allah’a ve Hz. Muhammed (s.a.v)’e adadığını bildirdi. Şükrü Özbuğday, “ Hacıveyiszade 1960 yılının 5 Şubat’ında hayatını kaybetmiştir. Ölümünün 50. yıldönümünde andığımız manevi mimarlarımızdan Hacıveyiszade, ömrünü Allah yolunda feda eden, takva sahibi bir insandı. Hayatı boyunca çok önemli hizmetler etmiştir. Böyle bir insanı gelecek nesillerimize anlatmak vazifemizdir” dedi.

 

Günün akşamında Konya Ticaret Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen programa çok sayıda davetli katıldı. Katılanlar arasında Konya  Milletvekili Mustafa Kabakçı, Sanayi odası meclis başkanı Ahmet Şekeroğlu, İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, İl Müftü Yardımcıları ve Hacıveyiszâde Camii Yaşatma Derneği’nin üyeleri ve çok sayıda seveni katıldı..

Anma gecesinde ilk olarak İl Müftüsü Şükrü Özbuğday söz aldı. Özbuğday, Hacıveyiszâde’yi anlattı. Onun ilmiyle amel eden bir insan olduğunu belirten Müftü Özbuğday, gecesini, gündüzünü her daim hizmetle geçirdiğini söyledi. Şükrü Özbuğday, şunları kaydetti: “Kurucu Hocaefendi, bugünkü ilim irfan yuvalarının temellerini atmıştır. Yine bugün makam mevki sahibi olan meslektaşlarımızı yetiştirmiştir. Bize düşün görev, onu gelecek nesillere daha iyi nasıl anlatabiliriz? Bu programları düzenleme amacımız da bu zaten. İmam Hatip Liseleri ve Kur’an Kursları arasında ‘Hacıveyiszâde Hocaefendi’yi neden çok seviyoruz’ diye bir kompozisyon yarışması düzenledik. Bakalım gençler Hocaefendi hakkında neler yazabilecekler, görebilelim diye. Bu akşam da yarışmanın sonuçlarını açıklayıp, naçizane hediyeler verip, yavrularımızı sevindirmek istiyoruz.” İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, Kurucu’nun hayatta hiç kimseyi incitmediğini hatırlatarak, ahir zaman insanın da bu anlayışa sahip olması gerektiğini belirtti.

Program, konuşmaların ardından Tasavvuf Musiki Korosu’ndan ilahilerle devam etti. Gece, Hacıveyiszâde Hocaefendi için yazılan kompozisyon sonuçları Kuran Kursu öğrencileri Ayşe Yılmaz, Hülya Paspalı ve Rümeysa Yiğit İmam hatip liselerinde Muhittin Ertürk, Kübra Güven ve Elife Çevik’e ödüller protokol üyeleri tarafından verilmesinden sonra program son buldu.

 

Paylaşabilirsiniz...