“EĞİTİM VE İRŞAT SEMİNERİ” YAPILDI

Diyanet İşleri Başkanlığı 2013 yılı umre organizasyonu 2. tur’lar ile umreye gidecek vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla Hacıveyiszade Camiinde Umre Eğitim ve İrşad Semineri” yapıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan seminerin açılış konuşmasını Konya İl Müftüsü Şükrü ÖZBUĞDAY yaptı.

Müftü ÖZBUĞDAY  konuşmasında, “ Haccı ve Umreyi Allah için tamamlayın…)” ayetini hatırlatarak, umrenin Hanefi mezhebine göre sünnet-i müekkede olduğunu belirtti.  Umrenin ecir ve sevabının büyük olduğuna dikkat çekerek, Hz. Peygamber’in de Müslümanlara umre yapmalarını tavsiye ettiğini söyledi.   Müftü ÖZBUĞDAY: “Hz. Peygamber, bir Umrenin, daha sonra yapılacak diğer  bir Umreye kadar olan süredeki küçük günahlara keffaret olduğunu, Hacca ve Umreye gidenlerin, Allah’ın misafirleri olduğunu, burada yapılan duaların geri çevrilmeyeceğini müjdelemiştir,  bu nedenle burada sadece kendimiz için değil,  tüm İslam Âlemi için dua etmeliyiz”   dedi.

Daha sonra Umre ve Hac ibadetinin herkese nasip olmadığını ve bu nedenle iyi değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Müftü ÖZBUĞDAY, Umre seyahatinde, sabır ve hoşgörüye büyük önem verilmesini istedi. Seyahat esnasında bazı aksaklıkların yaşanabileceğini, ancak  bu tür aksaklıklar karşısında sabırlı olunmasını tavsiye eden ÖZBUĞDAY, “Umre bize Allah’ın bir ikramıdır,  bu nedenle burada yapacağımız davranışlara daha çok dikkat etmeliyiz” dedi: Ayrıca  Kabe-i Muazzamada kılınan namazın sevabı, diğer mescitlerde kılınan namazdan 100 bin kat, Mescid-i Nebevide kılınan namazın sevabının  ise,  Mescid-i Haram hariç diğer mescitlerde kılınan namazın sevabından 1000 kat daha fazladır diyerek kutsal beldelerin önemine dikkat çekti.

Müftü ÖZBUĞDAY Umre ibadetinin turistik bir seyahat olmadığını  dile getirerek,  her umrecimizin kutsal beldelerde ülkemizi en iyi bir şekilde temsil etmesi gerektiğini vurguladı.

 

 

Paylaşabilirsiniz...