Hayırlı bir gün – 13-08-2023

Bismillâhirrahmânirrahîm

“Rabbın “kendisinden başkasına ibadet etmeyin, ana-babaya iyi muamele edin” diye hükmetdi. Eğer onlardan biri veya her ikisi senin yanında ihtiyarlığa ererse, sakın onlara “öf” bile deme. Onları azarlama, onlara çok yumuşak ve tatlı söyle. Onlara acıyarak tevâzu kanadını indir. Ve “Ya Rabbi, onlar beni çocukken nasıl bakıp büyütdülerse, sen de kendilerine öylece merhamet eyle!” de.”

İsrâ Suresi, 23-24

“Anne ve babasına veya onlardan sadece birine yaşlılık günlerinde yetişip de cennete giremeyen kimse perişan olsun, perişan olsun, perişan olsun”

Hz. Muhammed (sallallahü aleyhi vessellem) (Müslim, Birr 9, 10 )

“Her ne kadar ananın sevgisi, merhameti Allah’tan geliyorsa da, anaya hizmet etmek, hem farzdır, hem de yerinde bir hizmettir.”

Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rumî (k.s.) Tahiru’l-Mevlevi, Mesnevî Şerhi 23662

Allah’ım! Peygamber Efendimiz Hazret-i Muhammed Mustafâ (s.a.v.)’ya ve âline salât ve selâm eyle ve babalarımızı, annelerimizi, çocuklarımızı, eşlerimizi, yakınlarımızı, akrabalarımızı, komşularımızı ve tüm mü’min erkek ve kadınları şeytana karşı sağlam bir yere, koruyucu bir kaleye ve ulaşılmayacak bir sığınağa al. Onlara, kendilerini ondan koruyacak zırhlar giydir. Onlara, ona karşı etkili olacak silahlar ver. Ve, bize dünyada iyilik ver, ahirette de iyilik ver ve bizi ateş azabından koru., Ya Erhamerrahimin. Âmin… Ya Rabbe’l-âlemin.

Paylaşabilirsiniz...