Hayırlı bir gün – 27-07-2018

“…Ölçü ve tartıyı tam yapın, insanlara vereceğiniz şeyleri eksik vermeyin, düzelttikten sonra yeryüzünde bozgunculuk etmeyin; inanıyorsanız bilin ki, bunlar sizin için hayırlıdır.”

A’râf Suresi, 85.


“Kesinlikle hiç kimse elinin emeğinden daha hayırlı bir yemek yememiştir. .”

Hz. Muhammed (sallallahü aleyhi vessellem) (Buhari, Büyü,15)


“ Bilgi ve hikmet helal lokmadan doğar, aşk da merhamet de helal lokmadan meydana gelir. Bir lokmadan haset, hile doğarsa, bilgisizlik, gaflet meydana gelirse, sen o lokmanın haram olduğunu bil. Hiç buğday ektin de ondan arpa çıktığını gördün mü?…”

Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rumî (k.s.) Tahir-ül Mevlevî – Şerh-i Mesnevî: 1641-42-43

Allah’ım! Peygamber Efendimiz Hazret-i Muhammed Mustafâ (s.a.v.)’ya ve âline salât ve selâm eyle. Allah’ım! Helal bir işte çalışıp ve helalinden evine ekmeğini götüren kullarından eyle. Emeğinin peşindeyken can verenlere rahmet et, ailelerine sabırlar ver.  Yaralanlara şifa ver Allahım. Emeğinin karşılığını alanlardan eyle ve kazancımızı bereketli kıl. Allâh’ım!, Bizim rızkımızı bol eyle; rızkı beklemekle bizi imtihan etme; bizi aziz kıl; kibre duçar eyleme; Sana kul olmaya muvaffak eyle; kulluğumuzu, ibadetimizi ucb (kendinden ve yaptığından hoşlanmak) ile fasit etme; bizim elimizle insanlara hayır ulaştır; minnet edip de onu batıl etmemize engel ol; yüce huyları bize ihsan et ve övünmekten bizi koru Ya Erhamerrahimin. Âmin…

Paylaşabilirsiniz...