Hayırlı bir gün 10-09-2020

“Kim güzel bir işe aracılık ederse, onun da o işten bir nasibi olur. Kim kötü bir işe aracılık ederse onun da ondan bir payı olur. Allah her şeyi gözetir ve karşılığını verir.”

Nisâ Suresi, 85.

“ İslâm’da iyi bir çığır açan kişiye, bunun sevabı vardır. O çığırda yürüyenlerin sevabından da kendisine verilir. Fakat onların sevabından hiçbir şey noksanlaşmaz. Her kim de İslâm’da kötü bir çığır açarsa, o kişiye onun günahı vardır. O kötü çığırda yürüyenlerin günahından da ona pay ayrılır. Fakat onların günahından hiçbir şey noksanlaşmaz.”

Hz. Muhammed (sallallahü aleyhi vessellem) (Müslim, Zekât, 69; Nesâî, Zekât, 64) )

“İhsân sahipleri ölür, fakat ihsânları kalır. Lutuf ve kerem meydanında at sürenler, ne mutlu insanlardır. Zâlimler de öldüler ama, zulümleri kaldı, hile yapan kötü insanın vay haline. Peygamber efendimiz; “Dünyadan çekilip gittiği halde, kendisinden iyi bir eser kalmış olan kişi, ne mutlu kişidir.” diye buyurmuştur. İhsân eden kimse ölür, fakat ihsânı ölmez. Daima yâd edilir. Allâh’ın yanında din ve ihsân küçük bir şey değildir.”

Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rumî (k.s.)  Tahiru’l-Mevlevi, Mesnevî Şerhi 13641-42-43-44

Allah’ım! Peygamber Efendimiz Hazret-i Muhammed Mustafâ (s.a.v.)’ya ve onun tertemiz Ehl-i Beytine salât ve selâm eyle ve Bizi, “Firdevs’e varis olup orada sürekli kalacak olan” (Mü’minun/11), “Rablerine dönecekleri için verdiklerini kalpleri çarparak veren” ve “iyiliklere koşuşup iyilik için yarışan” (Mü’minun/60-61) salih kullarından kıl. Ya Rabbi, bildiğimiz-bilmediğimiz bütün iyilikleri ver, bildiğimiz-bilmediğimiz bütün kötülüklerden de koru. Allah’ım! iyilikleri toplayan evveli ve ahiri iyilik olan herşeyi Senden ister, kötülükleri toplayan, evveli ve ahiri kötülük olan herşeyden Sana sığınırız. Ya Erhamerrahimin. Âmin…

Paylaşabilirsiniz...