Derneğimiz Yerel Basında

Hedefimiz Yılda 500 Camiyi Temizlemek

613552007 yılında kurulan Konya Camileri Temizleme Derneği, kurulduğu günden bu yana 4 bin 500 cami temizledi. Derneğin Genel Koordinatörü İbrahim Büyükdere, hedeflerinin yılda 500 cami temizlemek olduğunu belirtti.

Konya Camileri Temizleme Derneği, 2007 yılında kuruldu. Türkiye’de benzer bir çalışma yürüten başka sivil toplum kuruluşu yok. Derneğin tek amacı, camileri temizlemek.

Bunun için de 7 kişilik bir ekip oluşturuldu. Cami görevlilerinin, derneği arayarak kendilerinden randevu aldığını belirten Genel Koordinatör İbrahim Büyükdere, gittikleri camilerdeki mimber, mihrap, avize, klimalar ve mikrofonların da temizlendiğini, halıların şampuanlarla yıkandığını söyledi. Şadırvan, bahçe ve minarenin de temizliğe dahil edildiğini ifade eden Büyükdere, vatandaşların ve cami görevlilerinin bu işlemlerden son derece memnun olduğunu kaydetti. Temizlik bittikten sonra cami görevlisinin görüş ve önerileri alınıyor. Bugüne kadar olumsuz bir tepkiyle karşılaşmadıklarını anlatan Büyükdere, 4 bin 500 caminin temizliğini yaptıklarını, hedeflerinin de yılda 500 camiyi temizlemek olduğunu vurguladı. Bu rakamı daha da yukarı çıkarmak istediklerini aktaran Büyükdere, Konya kent merkezinin yanı sıra ilçe, köy ve mahallelere de gittiklerini söyledi. “Kaynaklar elvermediği için il dışına çıkma imkanımız yok” diyen İbrahim Büyükdere, Konyalılardan derneğe gönül vermelerini istediklerini kaydetti. Konya kent merkezinde 3 binden fazla cami olduğunu hatırlatan Büyükdere, talebin çok fazla olduğuna dikkat çekti. Hacıveyiszade, Sultan Selim ve Kapı Camii gibi büyük camilerin temizliğinin iki gün sürdüğünü ifade eden Büyükdere, derneğin tek gelir kaynağının vatandaşların yaptığı yardımlar olduğunu sözlerine ekledi.

Adem SERİN

Yeni Meram gazetesi

Paylaşabilirsiniz...