Merhaba Gazetesinde Derneğimiz

Camiler onlara emanet

171462Konya Camileri Temizleme Derneği Genel Koordinatörü İbrahim Büyükdere, “Bugüne kadar 5 bin cami temizledik. Amacımız yılda 500 cami temizlemek. Mardin müftüsü bile bizleri cami temizliği için çağırdı” dedi.

Konya Camileri Temizleme Derneği, Konya merkez ve diğer ilçelerdeki camileri ücretsiz temizliyor. Konya’da sarraflık yapan iş adamları tarafından kurulmuş derneğin tek amacı cami temizlemek. 2007 yılında kurulan dernek şu ana kadar 5 bine yakın cami temizledi. Dernek sadece cami temizlemiyor. Dernek, bazı kamu ve özel kuruluşlara ait mescidlerin de temizliğini yapıyor. Derneğin hiçbir karışılık beklemeden, randevu usulü ile cami temizlediğini ifade eden Konya Camileri Temizleme Derneği Genel Koordinatörü İbrahim Büyükdere, Türkiye’de bu işi yapan tek dernek olduklarını söyledi. İmkan olduğu taktirde diğer illere de cami temizlemeye gidileceğini dile getiren Büyükdere, “Derneğimiz tamamen hayır amaçlı kurulmuş bir dernek. Adından da anlaşılacağı gibi, ücretsiz olarak cami temizliyoruz. Bugüne kadar 5 bine yakın cami temizledik. Amacımız yılda 500 cami temizlemek” ifadelerini kullandı.

MARDİN’DEN BİLE TALEP VAR

Derneğin müftüler ve imamlar tarafından büyük ilgi gördüğünü kaydeden Büyükdere, “Derneğimiz kısa bir zaman içerisinde adını duyurmaya başladı. Sadece Konya değil, civardaki bir çok ilden de talep var. Hatta Mardin müftüsü bile bizzat arayıp, oraya gelmemizi istedi. Tabi öyle bir imkanımız olmadığı için davetlerini geri çevirmek zorunda kaldık” diye konuştu.

Camilerin nasıl temizlendiği hakkında bilgi veren Büyükdere, “7 kişilik bir ekibimiz var. Geçtiğimiz günlerde bu ekibimizin daha güzel hizmet sunabilmesi için de bir araç tahsis ettik. Ekibimizin içinde bir tane personel şefimiz bulunmakta. Onun dışında her bir arkadaşımızın farklı görevleri bulunmaktadır. Mesela bir arkadaşımız sabunlu suyla avizeleri temizliyor. Başka bir arkadaşımız duvarları siliyor. Cam temizliğinden sorumlu bir arkadaşımız var. Camlar silinir, klimalar temizlenir, avizeler, mihrap ve minber yıkanır. Bahçeler, minareler, tuvalet ve şadırvan olmak üzere hepsi temizlenir. En sonunda ise halıları süpürür, yıkar ve çıkarız” dedi.

HEDEFİMİZ YILDA 500 CAMİ

Derneğin kuruluşundan bu yana 5 bin cami temizlediklerini, hedeflerinin ise yılda 500 cami temizlemek olduğunu söyleyen Büyükdere, “Kendi imkanlarımız dahilinde yılda 500 cami temizlemeyi hedefliyoruz. Halkımızdan da bu konuda derneğimize desteklerini bekliyoruz. Çünkü bizim yapabileceğimiz işler sınırlı. Sonuçta bir hayır işi yapıyoruz. Fakat halkımızın da desteği ile, sadece Konya’ya değil, ülke geneline de hizmet etmek istiyoruz” sözlerini kullandı. Hizmetlerinden dolayı imamların büyük memnuniyet duyduğunu belirten Büyükdere, “İmamlarımız hizmet konusunda bizlere çok teşekkür ediyor. Müftülüklerin de temizliğini yapıyoruz. İmamların görüş ve önerilerini yazdığı bir defterimiz var. Eski müftümüz Şükrü Özbuğday da, müftülük temizliğinden sonra bu deftere iyi niyetlerini yazdı. İşlerimizin yoğun olmadığı dönemlerde, Kur’an kurslarının da temizliğini yapıyoruz” şeklinde konuştu.

BÜYÜK CAMİLER 3 AYDA BİR TEMİZLENİYOR

Konya’daki büyük camiler haricinde, randevu sistemi ile temizlik yaptıklarını sözlerine ekleyen Büyükdere, şöyle konuştu: “Normalde randevu sistemi ile çalışıyoruz. İmamlarımız bizleri arıyor ve temizlik için randevu talep ediyorlar. Bizler de temizlik sırasına göre kendilerine bir gün söylüyoruz. Fakat istisna olan bazı camiler de var. Bunlar büyük camilerimizdir. Hacıveyiszade Camii, Sultan Selim Camii gibi büyük camileri 3 ayda bir temizliyoruz. Çünkü bu camiler büyük ve sürekli temizli olması gereken camilerdir.” Derneğin farklı etkinlikleri de barındırdığını söyleyen Büyükdere, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dernek olarak sadece cami temizlemiyoruz. Arapça dersler veriyoruz. Her Muharrem ayında aşure dağıtımı yapıyoruz. Müftülük ile işbirliğinde bulunarak, Din Görevlileri Haftası’nda imamlar ile buluşuyoruz. Yine bu haftaya özel imamlar arasında düzenlenen yarışmada dereceye girenlere bizler de dernek olarak ödül veriyoruz. Derneğimiz umarım daha da büyüyecektir. Halkımızın da desteği ile, derneğimizin çok daha iyi işler yapacağına inanıyorum.”

BERKHAN PARLAK merhabahaber.com

Paylaşabilirsiniz...