HASAN HÜSEYİN VAROL

HASAN HÜSEYİN VAROL

hasan hüseyin varolHasan Hüseyin VAROL, 1934 yılında Bozkır ilçesinin Kızılçakır köyünde dünyaya geldi.

1948 yılında Konya Sultan Selim Camii İmam Hatibi Şükrü Efendi’de hafızlığını tamamladı. Daha sonra tecvid derslerini Ağazade Osman Efendi’den, Arapça tahsilini de o dönem Konya merkez vaizlerinden Hacı Tahir Büyükkörükçü’den aldı.

1952 yılında İstanbul Nusretiye Camii’nde müezzinlik görevine başladı. Burada Enderunlu İsmail Efendi’den ta’lim dersleri alırken aynı zamanda Mustafa Saffet Efendi’den de Arapça derslerine devam etti.

1959-1963 yılları arasında Konya İmam Hatip Okulu’nda Kur’an-İ Kerim muallimliği yaptı.

1975 yılında Hayra Hizmet Vakfı’nı kurdu. Sahip olduğu 3000 adet kitabı bağışlayarak halen Konya’da önemli bir yere sahip olan Hayra Hizmet Vakfı Kütüphanesi’nin temellerini attı.

1978 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılan “Türkiye Kur’an-ı Kerim Okuma Yarışması”nda Türkiye birincisi oldu. 1979 yılında Konya Turizm Derneği tarafından düzenlenen İslam Ülkeleri hafızları arasında yapılan Kur’an okuma yarışmasında da birinci oldu.

Uzun yıllar Konya’nın büyük camilerinde imam hatiplik görevi yaptıktan sonra 1982 yılında Kapu Camii’nden emekliye ayrıldı. 1952 yılından itibaren birçok öğrencisi Hocamızın Tilavet, Ta’lim ve Tecvid derslerinden istifade etti.

Halen devam eden derslerin yanı sıra, kurucusu olduğu Hayra Hizmet Vakfı Başkanlığı görevini de devam ettirmektedir.

 

Paylaşabilirsiniz...