Hayırlı bir gün – 20-12-2021

Bismillâhirrahmânirrahîm

“Allah’a kulluk edin, O’na bir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, yakınlara, yetimlere, düşkünlere, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve elinizin altında bulunan kimselere iyilik edin. Allah, kendini beğenip öğünenleri elbette sevmez..”

Nisa Suresi 36.

“Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz.”

Hz. Muhammed (sallallahü aleyhi vessellem) (Tirmizi, Savm 82)

“Oruç seni gün gibi gönlü aydın, canı saf bir hale kor. Sonra da padişahla buluşma bayram gününde varlığını kurban eder, seni varlıktan ve benlikten kurtarır.

Oruç ayına girdiğin zaman, o aya kavuştuğun için Hakk’a şükrederek, sevinerek, neşeli olarak gir! Çünkü Ramazanın gelişinden üzülenlere, gamlılara oruç haramdır. Onlar, oruca layık değillerdir.”

Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rumî (k.s.)  Divan-ı Kebir’den Seçmeler, cilt: II, gazel no: 803

Allah’ım! Peygamber Efendimiz Hazret-i Muhammed Mustafâ (s.a.v.)’ya ve onun tertemiz Ehl-i Beytine salât ve selâm eyle, Ey akıllar veren Allah’ım! İmdâda yetiş, her şeyi ancak Sen dilersin, Sen yaparsın, hiç kimse bir şey dileyemez ve yapamaz. Evvel de Sensin, âhirde Sensin. Allah’ım bize emirler verdin, tekliflerde bulundun. Kullukta bulunmamızı diledin. Lûtfet de secdeye rağbetimizi artır. Bize ibâdet zevki ver! Ya Erhamerrahimin. Âmin…

Paylaşabilirsiniz...