Hayırlı bir gün – 24-10-2018

“Andolsun biz Lokman’a: “Allah’a şükret!” diyerek hikmet verdik. Şükreden ancak kendisi için şükretmiş olur. Nankörlük eden de bilsin ki, Allah hiçbir şeye muhtaç değildir, her türlü övgüye lâyıktır.”

Lokman Suresi, 12.


 “ Hamd, şükrün başıdır. Allâh’a şükretmeyen kul, O’na hamd etmiş sayılmaz.”

Hz. Muhammed (sallallahü aleyhi vessellem) (Münâvî, III, 418)


“ Nimete şükretmek, nimetten daha hoştur. Şükrü seven kimse şükrü bırakır da nasıl nimet tarafına gider? Şükretmek, nimetin canı mesâbesindedir. Nimet ise ceset gibidir. Çünkü nimet seni dostun nezdine kadar götürür. Nimet, gaflet; şükr,uyanıklık getirir. Allâh (C.C.)’ın şükür tuzağıyla nimeti avla. Nimete şükretmek, seni doyurur ve tok gözlü eder de, fakirlere yüzlerce nimet verirsin.”

Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rumî (k.s.)   Tahiru’l-Mevlevi, Mesnevî Şerhi –  10568-71

Allâh’ım!, Peygamber Efendimiz Hazret-i Muhammed Mustafâ (s.a.v.)’ya ve âline salât ve selâm eyle. Allah’ım, kalplerimizin selametini azametini anmakta, bedenlerimizin rahatını nimetlerine şükretmekte karar kıl ve dillerimizi minnetlerini anlatmak için aç. Allah’ım! Bizi, verdiğin nimetlere en çok şükreden, koyduğun yasalara uymakta en sebatlı ve sakındırdığın yasaklardan en çok kaçınan kullarından kıl.  Ya erhamerrahimin, Âmin….

Paylaşabilirsiniz...