Yerel Basında Derneğimiz

Merhaba Haber 

Konya’da camiler Ramazana hazırlandı

Konya Camileri Temizleme Derneği, 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ayında vatandaşların ibadetlerini temiz bir ortamda yapmaları için camilerde temizlik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Kutsal bir mekan olan camilerimizin sağlık ve hijyen şartları açısından hazır bir hale getirilmesi için Ramazan öncesi başlatılan temizlik çalışmalarının dört bir koldan devam ettiğini ifade eden Konya Camileri Temizleme Derneği Muhasibi ve Genel Koordinatörü İbrahim Büyükdere, “Derneğimiz 2007 yılından bu yana Konya merkez ve ilçelerinde camilerin temizliği konusunda çalışma yürüten bir derneğiz. Derneğimiz 15 yıldan bu yana faaliyetlerini aralıksız bir şekilde sürdürüyor. Derneğimiz kurulduğu günden bu yana 4 bin 500 caminin temizliğini gerçekleştirdi. Gerçekleştirdiğimiz hizmet ile derneğimiz Türkiye’de örnek oldu.  Ellerin semaya, gönüllerin hakka, alınların secdeye yöneldiği Ramazan-ı Şerif ayında Konyalı hemşerilerimizin ibadetlerini temiz bir ortamda yapmaları için camilerimizde temizlik çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. Ramazan ayına yaklaştığımız bugünlerde şu ana kadar pek çok camimiz temizlenerek hazır hale getirildi. Ramazan ayında da temizlik işlemimiz devam edecek. Bayrama kadar tüm camilerimiz hazır hale gelecek” diye konuştu.

whatsapp-image-2022-03-29-at-11-28-48-1.jpeg

whatsapp-image-2022-03-29-at-11-24-17.jpeg

SAİT ÇELİK

Merhaba Haber sitesinden 31.03.2022 tarihinde yayınlanmıştır.

Pusula Haber 

KONYA’DA CAMİLER RAMAZAN’A HAZIR

Konya'da camiler Ramazan’a hazır

Konya Camilerini Temizleme Derneği Genel Koordinatörü İbrahim Büyükdere, kent merkezi ile ilçe ve köylerinde cami ve mescitlerin temizliğini yaptıklarını söyledi.

02 Nisan 2022 Cumartesi

Konya Camilerini Temizleme Derneği Genel Koordinatörü İbrahim Büyükdere, kent merkezi ile ilçe ve köylerinde cami ve mescitlerin temizliğini yaptıklarını söyledi.Türkiye’de en fazla caminin bulunduğu illerden biri olan Konya’da, 2007 yılında kurulan Konya Camilerini Temizleme Derneği, oluşturduğu 6 kişilik ekiple, kent merkezi ile ilçe ve köylerinde cami ve mescitlerin temizliğini yapıyor. Pandemi döneminde de çalışmalarını aralıksız sürdüren Konya Camilerini Temizleme Derneği 11 ayın sultanı bugün başlayan Ramazan’dan günler öncesi vites yükselterek hummalı bir çalışma yaptı. Konya Camilerini Temizleme Derneği Genel Koordinatörü İbrahim Büyükdere, 2007 yılında kurulan derneklerinin şuana kadar 4 bin 500’ün üzerinde cami temizlediğini ifade ederek, “Konya merkez camileri ve 28 ilçe camilerinin temizliğini ekibimiz ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Derneğimiz tamamen hayır amaçlı kurulmuş bir dernek. Derneğimiz kısa bir zaman içerisinde adını duyurmaya başladı. Sadece Konya değil, civardaki birçok ilden de talep var. Camilerimizde camlar silinir, klimalar temizlenir, avizeler, mihrap ve minber yıkanır. Bahçeler, minareler, tuvalet ve şadırvan olmak üzere hepsi temizlenir. En sonunda ise halıları süpürür, yıkar ve çıkarız. Bu temizleme işlemlerimiz randevu sistemi ile gerçekleştiriliyor. Camilerinin kirlendiğini düşünen imamlarımız bizleri arıyor. Bizlerde randevusunu oluşturuyor ve sıraya alıyoruz. Sırası gelen camilerimize ekibimiz gidiyor ve temizliğini gerçekleştiriyor. Sultan Selim Cami, Aziziye Cami, Kapu Cami gibi selatin camilerimiz için ayrı bir işlem uyguluyoruz. Yoğun cemaat katılımı olan bu camilerimiz 3 ayda bir temizlenir. Mübarek Ramazan öncesi büyük bir gayret göstererek camilerimizi ellerinden geldiğince Ramazan’a hazırlıyoruz ” dedi.

‘ALLAH GÜÇ KUVVET VERDİKÇE TEMİZLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Sadece vatandaşların bağışlarıyla hizmet yürüttüklerini ifade eden Büyükdere, “Bu derneğin bir gelir kaynağı yok. Çalışanlarımız, temizlik malzemeleri ve araç masrafları bir tutar arz ediyor. Bu konuda vatandaşlarımızdan hassasiyet göstermelerini rica ediyoruz. Gösteriyorlar da elhamdülillah. Konya’da yaşayan vatandaşlarımızın da bizlere geri dönüşü gayet olumlu. Cami hocalarımız da hizmetlerimizden memnun. Camilerimizin temizliği bittiği anda imamlarımızın görüş ve önerilerini belirtmeleri için bir defterimiz var ona not düşerler. Bu görüşlerin elhamdülillah yüzde 95’i olumlu. Bu da b ne kadar doğru bir hizmet verdiğimizi bize hissettiriyor. Allah güç kuvvet verdikçe camilerimizi, türbelerimizi ve mescitlerimizi temizlemeye devam edeceğiz” diye konuştu. (Mehmet Günnar)

whatsapp-image-2019-04-24-at-14-34-46.jpeg

whatsapp-image-2022-03-24-at-19-27-41.jpeg

https://www.pusulahaber.com.tr/camiler-ramazana-hazir-1615363h.htm

 

Yenigün Gazetesi

Camiler ramazana hazırlandı

Camiler ramazana hazırlandı

Konya Camileri Temizleme Derneği, 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ayında vatandaşların ibadetlerini temiz bir ortamda yapmaları için camilerde temizlik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Konya Camileri Temizleme Derneği, 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ayında vatandaşların ibadetlerini temiz bir ortamda yapmaları için camilerde temizlik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kutsal bir mekan olan camilerimizin sağlık ve hijyen şartları açısından hazır bir hale getirilmesi için Ramazan öncesi başlatılan temizlik çalışmalarının dört bir koldan devam ettiğini ifade eden Konya Camileri Temizleme Derneği Muhasibi ve Genel Koordinatörü İbrahim Büyükdere, “Derneğimiz 2007 yılından bu yana Konya merkez ve ilçelerinde camilerin temizliği konusunda çalışma yürüten bir derneğiz.

Derneğimiz 15 yıldan bu yana faaliyetlerini aralıksız bir şekilde sürdürüyor. Derneğimiz kurulduğu günden bu yana 4 bin 500 caminin temizliğini gerçekleştirdi. Gerçekleştirdiğimiz hizmet ile derneğimiz Türkiye’de örnek oldu.  Ellerin semaya, gönüllerin hakka, alınların secdeye yöneldiği Ramazan-ı Şerif ayında Konyalı hemşerilerimizin ibadetlerini temiz bir ortamda yapmaları için camilerimizde temizlik çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. Ramazan ayına yaklaştığımız bugünlerde şu ana kadar pek çok camimiz temizlenerek hazır hale getirildi. Ramazan ayında da temizlik işlemimiz devam edecek. Bayrama kadar tüm camilerimiz hazır hale gelecek” diye konuştu.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

 https://www.konyayenigun.com/yerel/camiler-ramazana-hazirlandi-h741515.html

Paylaşabilirsiniz...