Cami Temizleme Timinden Rekor

Türkiye’de en fazla caminin bulunduğu illerden biri olan Konya’da kurulan bir dernek, oluşturduğu 6 kişilik bir ekiple, kent merkezi ile ilçe ve köylerinde tüm cami ve mescitlerin temizliğini yapıyor.4 yılda toplam 2500 camiyi temizlediler.

Konya Camileri Temizleme Derneği Başkanı Rıza Mendi, yaklaşık 5 yıl önce Konya’ya gelen dünyaca ünlü bir hafızın, kent merkezindeki bir camide Kur’an okuma programına katıldığını söyledi.

Kendisinin de katıldığı bu programda caminin avizelerinin ve halılarının kirliliğinden adeta utandığını ifade eden Mendi, o günden sonra cami ve mescitlerin temizliği için harekete geçmeye ve birşeyler yapmaya karar verdiğini bildirdi.

Cami temizleme timinde yer alan 6 kişilik ekibin işinde profesyonelleştiğini anlatan Mendi, caminin büyüklüğüne göre günde 1 veya 2 ibadet yerinin temizliğini gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

 

”HEDEF, TEMİZLENMEDİK CAMİ VE MESCİT BIRAKMAMAK”

Mendi, bu ekibin tüm masraflarının hayırsever vatandaşların bağışlarından karşılandığını vurgulayarak, ”Derneğin kurulduğu günden buyana 4 yıl içinde yaklaşık 2 bin 500 cami ve mescidin temizliğini gerçekleştirdik. Hedefimiz ilçe, belde ve köylerde temizlenmedik cami bırakmamak” diye konuştu.

Cami cemaati de ekibin 4-5 saat çalıştığı camide temizlenmedik yer bırakmadığını vurgulayarak, ekibe çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

TRT HABER

Paylaşabilirsiniz...