Konya’da 750 hafız için muhteşem icazet töreni

Konya Karatay Spor ve Kongre Merkezi’nde, Mustafa Büyükkaplan Hafız Proje Ortaokulu ve Lisesi’nde 750 Hafızın İcazet Tevdi Töreni yapıldı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Konya’da eğitimlerini tamamlayan 750 hafız için düzenlenen “Kur’an Yolunda İcazet Töreni”ne katıldı.

Karatay Spor ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Başkan Erbaş, Karatay Spor ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Mustafa Büyükkaplan Hafız Proje Ortaokulu ve Lisesi’nde 750 Hafızın İcazet Tevdi Töreni’nde, Kur’an-ı Kerim’i öğrenmenin ve ezberlemenin en önemli amacının onu yaşamak olduğunu söyledi.

– “Kur’an’ı hıfzederek zihnimizi, kalbimizi aydınlattık”

Kur’an-ı Kerim’i öğrenmedeki hedefin insanları karanlıktan aydınlığa çıkarmak olduğunu vurgulayan Başkan Erbaş, “Kur’an’ı hıfzederek zihnimizi, kalbimizi aydınlattık. Nur haline geldi adeta. Şimdi hayatımıza tatbik ederek, ömrümüzün sonuna kadar, onu diğer insanlar da ondan daha fazla istifade etsinler, karanlıktan, cehaletten kurtulsunlar. Rabbimizin emirleri doğrultusunda yaşasınlar, nehiylerinden uzak dursunlar diye büyük bir mücadelenin içerisine gireceğiz.” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, hafızların görevinin İslam’ın davetçileri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Çünkü hafızlar olarak peygamber varisi olmayı en çok hak eden kardeşlerimizsiniz. Hafızlar, Peygamber Efendimizin yerine getirmiş olduğu bu vazifeleri, omuzlarına emanet almış kişilerdir. Birer şahit olarak, müjdeci, uyarıcı, davetçi, tebliğci ve mürşit olarak İslam’ı bütün insanlığı aydınlatmak için birer ferdi olacağız, neferi olacağız. Gönlüm istiyor ki eğitiminizi tamamladıktan sonra hangi üniversiteyi bitirirseniz bitiriniz, hangi alanda olursanız olun Kur’an-ı Kerim’den istifade edeceksiniz inşallah. Gönlüm ister ki camilerimizin mihrapları, minberi ve kürsüleri hafızlarla süslensin. İmam hatip liselerimizin sınıflarında hafız öğretmenlerimiz olsun. İlahiyat fakültelerimizin kürsülerinde hafız doçentlerimiz, profesörlerimiz ders versin. Gönlüm istiyor ki üniversitelerde akademisyenlerden, hafız tabiplerimiz, mühendislerimiz ve öğretmenlerimiz olsun. Ülkemizin her yerinde, her alanında sizlere ihtiyaç var. Sizler çok önemlisiniz, çok değerlisiniz. Önemli olduğunuzu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayınız.”

Konuşmaların sonunda Mustafa Büyükkaplan AİHL Hafız Proje Ortaokulu ve Lisesi, M. Fuat Binici Kız Kur’an Kursu, Fahrettin Büyükkaplan Erkek Kur’an Kursu’ndan mezun olan 400’ü erkek, 350’si kız öğrenci olmak üzere toplam 750 hafız öğrenciye icazetleri verildi.

Törene, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Öge, hafızların aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

MUSTAFA BÜYÜKKAPLAN ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Konya’nın Selçuklu ilçesinde 2014 yılından beri eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren Mustafa Büyükkaplan Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde bugün 750 ortaokul ve 250 lise öğrencisi eğitim görmektedir. Milli Eği- tim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesine ilham kaynağı olan okul, “Kuran Yolunda” mottosuyla kurulduğu günden bu yana 750 hafız yetiştirerek büyük bir başarıya imza attı. Mustafa Büyükkaplan Anadolu İmam Hatip Lisesi Kur’an eğitimi ve hafızlık başarısının yanında akademik başarısıyla ve bilim yarışmalarında elde ettiği derecelerle de zirvede yer alıyor. Okulun ortaokul kısmı, hafız öğrencileriyle, son beş yıldır LGS sonuçları ortalamasıyla Konya’nın en başarılı ortaokulu olurken, bünyesinden 500 tam puan alan LGS Türkiye birincisi de çıkardı. Lise kısmı ise taban puanı ile Konya’nın en çok tercih edilen ikinci İmam Hatip Lisesi olmayı başardı. TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları ve proje yarışmalarına devamlı katılım sağlayan okul, Bilgisayar dalında Türkiye İkinciliği(Gümüş Madalya) elde etti.

Hayırsever Mustafa Büyükkaplan inşa edilen 60 derslikli okulda 57 öğretmen 6 idareci ve 152 hafızlık ho- cası görev yapıyor. Okul orta kısmında 750 öğrenci, lise kısmında ise ise 250 öğrenci eğitim alıyor. Türkiye’de Örgün Eğitim ile Hafızlık ve Akademik Başarıyı Destekleme projesi uygulayan 250 okul arasında ilk sırada yer alıyor.

Proje Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın işbirliğinde yürütülüyor.

MUSTAFA BÜYÜKKAPLAN KİMDİR?

Merhum Mustafa Büyükkaplan, Cumhuriyet dönemindeki Konya’nın ilk hafızlarından olmasıyla biliniyor. Hafızlık eğitimine önem veren merhum Büyükkaplan, Aziziye Camii’nde çok sayıda talebe yetiştirmiş, hafızlık eğitimi vermiştir. Eğitime kazandırılan Hafız İmam Hatip okulu ile ismi yaşatılmaya devam ediyor.

BİR HAYIR İNSANI İŞ ADAMI MUSTAFA BÜYÜKKAPLAN

Konya’nın önemli ailelerinden Büyükkaplan’lar ailesi geçmişten aldıkları eğitim sayesinde bugün de hafızlık geleneğini bozmadan devam ettiriyor. Bu ailenin bir üyesi olan Mustafa Büyükkaplan, ailedeki hafızlardan biri. Büyükkaplan’ın baba tarafından dedesi rahmetli Kaplanzade Mustafa Efendi, anne tarafından dedesi ise Hacı Veyiszade Mustafa Efendi’nin mahdumu Mehmet Kurucu Efendi’dir. Her iki dedenin de iyi birer hafız olması, Mustafa Büyükkaplan ve ailesindeki birçok ismin de hafız olmasında büyük etki olmuştur. Daha küçük yaşlar- dayken dedeleri ile birlikte cami cemaati ile iç içe olan Mustafa Büyükkaplan, örnek aldığı dedeleri sayesinde hafız olmaya karar verir ve hafızlık eğitimini 3 yılda başarıyla tamamlar. Hafız olmasıyla birlikte büyük bir mutluluk yaşayan Büyükkaplan’ın kardeşi, oğlu ve kızı da hafız.

 

Paylaşabilirsiniz...