Parsanalı Mustafa Efendi, Hakka yürüdü.

Parsanalı Mustafa Efendi, Hakka yürüdü. Kapu Camii’nin manevi bekçilerinden kabul edilen ve meczuman ı illahiyelerinden 108 yaşındaki Parsanalı Mustafa Efendi, Hakka yürüdü. Binler, onu bu son yolculuğunda yalnız bırakmadı.

Kapu Camii avlusunda yıllarca “ölü var ölü”diyerek bizleri hayretler içinde bırakan ve hiç ayrılmayan sadece cum’a günleri Sultan Selim Camiine giden meczup Mustafa efendi, bir haftadır hasta olduğu biliniyordu.

Sağlıklı olduğu günlerde Kapu Camii civarında vakit geçiren Mustafa Efendi, Kapu Camii esnafı tarafından Erenlerden olduğu kabul edilirdi. Esnaf tarafından anlatılan bilgilere göre Mustafa Efendi, tek başına yaşayan ve Kapu Camii civarındaki esnaf tarafından karnı doyurulurdu. Ermiş olarak kabul edilen pek çok zat gibi, Parsanalı Mustafa Efendi ile de alakalı kıssalar var.

Binler, Kapu Camii’nin manevi bekçilerinden kabul edilen Parsanalı Mustafa Efendi’nin cenaze namazı için saf tuttu. 108 yaşında Hakka yürüyen Mustafa Efendi’nin cenaze namazı, o çok sevdiği Kapu Camii’nde kılındı. Öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazını Konya Merkez Vaizi Doktor Abdurrahman Büyükkörükçü kıldırdı. O’nu tanıyan tanımayan herkes cenazede yer aldı.

Namazın ardından bir süre omuzlarda taşınan Parsanalı Mustafa Efendi, Musalla Mezarlığı’nda dualarla toprağa verildi.

Paylaşabilirsiniz...