Yeni Haber’de Derneğimiz Haber oldu.

“Cami temizleme timi” 6 bin camiyi temizledi

Türkiye’de en fazla caminin bulunduğu illerden biri olan Konya’da kurulan Konya Camileri Temizleme Derneği, oluşturduğu 6 kişilik ekiple, kent merkezi ile ilçe ve köylerinde tüm cami ve mescitlerin temizliğini yapıyor. Derneğe, zaman zaman şehir dışındaki camilerden de talep geldiği öğrenildi.

Konya Camileri Temizleme Derneği’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Dernek Başkanı Rıza Mendi, bir yılda yaklaşık 600, toplamda ise 6 binden fazla caminin genel temizliğini yaptıklarını belirtti. Konya merkez ve diğer ilçelerdeki camileri ücretsiz temizleyen Konya Camileri Temizleme Derneği, zaman zaman çevre illerde de cami temizliği yapıyor. Konya’da sarraflık yapan iş adamları tarafından kurulan derneğin tek amacı cami temizlemek. 2007 yılında kurulan dernek şu ana kadar 6 civarında caminin temizliğini yaptı. Sadece cami temizlemekle kalmayan dernek, aynı zamanda camilerde yapılacak bazı ufak onarım işlerinin de üstesinden geliyor. Derneğin hiçbir karşılık beklemeden, randevu usulü ile cami temizlediğini ifade eden Konya Camileri Temizleme Derneği Başkanı Rıza Mendi, Türkiye’de bu işi yapan tek dernek olduklarını söyledi. Zaman zaman şehir dışından da talepler aldıklarını dile getiren Mendi, “Son olarak Aksaray ilimizde bir camimizin temizliğini üstlendik. Konya dışındaki bölgelerde, özellikle tarihi camilerin temizliğine öncelik veriyoruz” dedi.

img-0349.jpg

ÜCRETSİZ HİZMET VERİYOR

Hayırseverlerin destekleriyle ücretsiz cami temizliği yaptıklarını dile getiren Mendi, “Derneğimiz tamamen hayır amaçlı kurulmuş bir dernek. Adından da anlaşılacağı gibi, ücretsiz olarak cami temizliyoruz. Bugüne kadar 6 bin civarında cami temizledik. Amacımız yılda 600 cami temizlemek. Camilerin büyüklüğüne göre günde bazen 2-3 caminin temizliğini yaptığımız oluyor” ifadelerini kullandı.

2-20191008003100.jpg

6 PERSONEL İSTİHDAM EDİLİYOR

Derneğin yapısı ve çalışmaları hakkında bilgi veren Mendi, “Derneğimiz personeli 6 kişiden oluşmaktadır. Bu 6 personel, hizmete gönül vermiş bir ekiptir. Başlarında ekip şefiyle beraber bir aracımız bulunmaktadır. Aracımızın içinde temizlik malzemelerinin hepsi mevcuttur. Bu aracımızla randevu sistemiyle her gün bir veya birkaç caminin temizliği yapılmaktadır. Camilerimizin her yeri eksiksiz olarak temizlenmektedir. Örneğin minber, mihrap, duvarlar, camlar, avizeler, mikrofonlar, klimalarda dahil olmak üzere her yerin genel temizliği yapılmaktadır. Camilerin içindeki temizlik, en son halıların kaliteli şampuanlarla yıkanmasıyla nihayet buluyor. Sonra caminin dışında bulunan şadırvan, tuvalet, minare, bahçe bölümünün genel temizliği yapılır. Eğer imkan bulursak çimleri biçtiğimiz, ağaçların çeşitli bakımlarını yaptığımız zamanlar da oluyor. En son cami imamlarının genel görüşleri yazılı olarak alıyoruz. Cami görevlilerimizin öneri ve tekliflerini dikkate alarak sonraki çalışmalarımızı geliştiriyoruz. Ve her yıl bu öneri ve görüşleri kitap haline getiriyoruz” dedi. Konya’daki büyük camiler haricinde, randevu sistemi ile temizlik yaptıklarını sözlerine ekleyen Mendi, “Normalde randevu sistemi ile çalışıyoruz. İmamlarımız bizleri arıyor ve temizlik için randevu talep ediyorlar. Bizler de temizlik sırasına göre kendilerine bir gün söylüyoruz. Şuanda elimizdeki listede temizlenmeyi bekleyen 60 camimiz var. Bu camilerimizin hepsini sıraya aldık, bazı tarihi ve turistik camilerimize öncelik verdiğimiz zamanlar oluyor” ifadelerini kullandı.

4-748.jpg

TÜM MESCİDLERİ TEMİZLEMEYİ HEDEFLİYORLAR

Konya Camileri Temizleme Derneği’nin tüm masraflarının hayırsever vatandaşların bağışlarından karşılandığını vurgulayan Mendi, “Cami imamları ile cemaatlerinden temizlik konusunda yoğun talep alıyoruz. Gelen taleplere yetişmekte zorlansak da, tüm taleplere cevap vermeye çalışıyoruz. Camilerimizi daha önce imam eşleri, mahallenin kadınları ya da din görevlilerimiz yapıyordu, ancak bu temizlik yeterli olmuyordu. Örneğin bir avizenin temizliği herkesin yapabileceği bir iş değil. Camilerimiz Müslümanların secde ettiği, Allah ile buluştuğu mekanlar. Bu nedenle buralar temiz, tertipli ve bakımlı olmalı. Biz de verdiğimiz hizmetle Müslümanlara daha temiz, ferah ve güzel bir ortamda ibadetlerini yapma imkanları sunuyoruz. Bu nedenle çok mutluyuz” diye konuştu.

SEYFULLAH KOYUNCU / YENİ HABER GAZETESİ

http://www.yenihaberden.com/cami-temizleme-timi-6-bin-camiyi-temizledi-1199591h.htm

Paylaşabilirsiniz...